Barikat Siber Güvenlik Logo

ISO 27001 Bilgilendirme

ISO 27001 Bilgilendirme
 | Barikat Siber Güvenlik

ISO 27001 Bilgilendirme

26/07/2022

Kamu Kurumları’na Bilişim Hizmetleri Veren Firmalara ISO 27001 BGYS Belgesi Şartı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 29 Haziran 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 31881 sayılı “Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında Katılımcıların Yetkilendirilmesi Hakkında Yönetmelik” ile birlikte kamu idareleri tarafından yapılacak bilişim hizmet alımlarında katılımcıların taşıması gereken kriterleri, bu kriterler doğrultusunda yetkilendirmelerin yapılması ve belirtilen kriterlere uyulmadığı durumlarda iptal veya askıya alma süreçlerini belirlendi.

Yayınlanan yönetmelikle birlikte;

  • Katılımcıların, Kamu Bilişim Yetki Belgesine sahip olabilmeleri için bilişim hizmet alımlarında TS EN ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Bu yönetmelik ile birlikte kamuya bilişim hizmeti verecek firmaların TÜRKAK akrediteli TS EN ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip olmalı zorunlu hale gelmiştir.

    Yönetmelik yayın tarihinden 3 ay sonra (29.09.2022) yürürlüğe girecek ve Kamu İhale Kurumu da 1 yıl içerisinde kendi mevzuatını düzenleyerek gerekli yetkinlik belgelerinin Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamında ihalelerde aranmasını sağlayacak.

    Bu kapsamda bilişim sektöründeki firmalarında bu yönetmeliğe uyum için sertifikasyon süreçlerine başlamaları gerekmektedir.

    Yönetmeliğe uyum için sertifikasyon süreçlerine için bizimle bilgi@barikat.com.tr adresinden iletişime geçiniz.

    Sosyal Medyada Paylaş