Barikat Siber Güvenlik Logo

LODDoS

LODDoS | Barikat Siber Güvenlik

LODDoS Nedir?

LODDoS web arayüzü üzerinden yönetilen bir DDoS test platformudur. Bu platform kurum/kuruluşa yapılacak olan DDoS saldırılarını simüle eder. Böylece kurum/kuruluş DDoS saldırısı olmadan DDoS engelleme sistemlerinin sınırılarını çok daha gerçekçi bir şekilde anlık olarak görebilir.

Yapılan saldırılar kontrollü bir şekilde yapıldığından istenildiği anda durdurulabilir, baştan başlatılabilir, kayıt edilebilir, raporlanabilir ve raporlar daha sonra değerlendirmek üzere saklanabilir. Böylece yapılmış olan DDoS engelleme yatırımının faydası da rahatlıkla izlenebilir.

LODDoS Mimarisi

LODDoS temel de 3 bileşenden oluşmaktadır.

  • Yapılan saldırıların tanımlandığı, yönetildiği, izlendiği ve raporlandığı komuta kontrol merkezi,
  • Saldırıları gerçekleştiren bot ağı,
  • Hedef sistemlerin izlendiği izleme.

Komuta kontrol merkezi bir web arayüzü üzerinden yönetilir. Yönetim, operasyon ve izleme için farklı kullanıcı rolleri bulununur ve bu kullanıcıları baz alan 3 aşamalı güvenlik yetkilendirmesi ile sistem korunmaktadır. Bot ağı bulut servis sağlayıcı üzerinde koşmaktadır ve tüm botlar komuta kontrol merkezi tarafından yönetilmektedir. Bot ağındaki botların sayısı, botların coğrafi konumu, oluşturulan bant genişlikleri test kapsamına göre komuta kontrol merkezi üzerinden değiştirilebilir. İzleme aracının yapacağı izleme tipleri de yine aynı şekilde komuta kontrol merkezinden yönetilmektedir.

Detaylı Bilgi LODDoS Çalışma Diagram Barikat Siber Güvenlik