Barikat Siber Güvenlik Logo

LoDDoS

LoDDoS | Barikat Siber Güvenlik

LoDDoS Nedir?

LoDDoS servis olarak yazılım (SaaS) modelinde sunulan bulut tabanlı bir DDoS Test platformudur.

LoDDoS sayesinde organizasyonlar, saldırganlar tarafından başlatılmayan, kendilerinin başlattığı ve yönettiği gerçek ama kontrollü bir DDoS saldırısına maruz kalırlar. Böylece bilgi teknolojileri altyapılarının, DDoS koruma sistemlerinin/hizmetlerinin ve olay müdahale mekanizmalarının sınırlarını ve yeteneklerini istenen şekilde ve kolayca test edebilirler.

LoDDoS üzerinde tanımlanan testler kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde tek hareketle başlatılabilir, canlı olarak izlenebilir, istenildiği zaman kontrollü bir şekilde durdurulabilir. Testler istenilen sıklıkta tekrarlanabilir, test sonunda raporlar üretilebilir ve paydaşlarla paylaşılabilir.

Her test sonunda hedef sistemin gerçekleştirilen DDoS testine karşı ne kadar dirençli olduğunu gösteren DDoS Resiliency Score (DRS) otomatik olarak hesaplanır ve rapora yansıtılır.

LoDDoS, kırmızı ve mavi takımlar için kullanışlı ve etkin bir DDoS test platformudur. Manuel DDoS testlerinde uzun zaman alan ve teknik uzmanlık gerektiren DDOS testi hazırlık aşamaları, LoDDoS tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Testler kolay bir şekilde icra edilir, test sonuçlarına göre DDoS koruma sistemleri/hizmetleri, ağ ve güvenlik cihazları, uygulamalar, olay tespit ve müdahale yetenekleri iyileştirilmek üzere değerlendirilebilir.

LoDDoS Mimarisi

LoDDoS temel de 3 bileşenden oluşmaktadır.

  • Yapılan saldırıların tanımlandığı, yönetildiği, izlendiği ve raporlandığı komuta kontrol merkezi,
  • Saldırıları gerçekleştiren bot ağı,
  • Hedef sistemlerin izlendiği izleme.

Komuta kontrol merkezi bir web arayüzü üzerinden yönetilir. Yönetim, operasyon ve izleme için farklı kullanıcı rolleri bulununur ve bu kullanıcıları baz alan 3 aşamalı güvenlik yetkilendirmesi ile sistem korunmaktadır. Bot ağı bulut servis sağlayıcı üzerinde koşmaktadır ve tüm botlar komuta kontrol merkezi tarafından yönetilmektedir. Bot ağındaki botların sayısı, botların coğrafi konumu, oluşturulan bant genişlikleri test kapsamına göre komuta kontrol merkezi üzerinden değiştirilebilir. İzleme aracının yapacağı izleme tipleri de yine aynı şekilde komuta kontrol merkezinden yönetilmektedir.

LoDDoS DDoS Değerlendirme Raporu'nu indirin!
Detaylı Bilgi LoDDoS Çalışma Diagram Barikat Siber Güvenlik