Logo

SİPER

SİPER| Barikat Siber Güvenlik

SİPER; Barikat ARGE ekibi tarafından geliştirilen siber tehdit istihbarat üretim ve paylaşım platformudur. Platforma üye kurum ve kuruluşlar, en güncel siber tehdit istihbarat bilgilerine erişebilir ve bu istihbarat verilerini kullanarak kendi sistemlerinin tehdit altında olup olmadığını kontrol edebilirler.

Kurum ve kuruluş bünyesine konumlandırılan SİPER, güvenlik cihazlarından alınan logları, siber istihbarat verileri ile karşılaştırılıp raporlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca kurum ve kuruluşların tehditleri engellemeye yönelik kabiliyetleri bulunan güvenlik cihazlarına komutlar göndererek proaktif bir güvenlik altyapısı sağlamaktadır.

Nasıl Çalışır?

Açık istihbarat kaynaklarından ve Barikat Merkezi Gözlem Hizmeti ile tespit edilen IP, URL, FQDN, e-posta adresleri ile zararlı yazılım örnekleri (IoC) Barikat Analistleri tarafından incelenir, zenginleştirilir, doğruluğu analiz edilerek sisteme eklenir.

Kurum/Kuruluş bünyesindeki güvenlik ürünlerinden alınan loglar istihbarat verisindeki ilgili göstergeler ile karşılaştırılarak Kurum/Kuruluş bünyesinde halihazırda bir saldırı olup olmadığı tespit edilebilir.

İstenildiği durumda güvenlik ürünleri üzerinde otomatik olarak ilgili zararlıların engellenmesi SİPER platformu üzerinden sağlanabilir.

SİPER ilgili güvenlik ürünlerinin APIlerini kullanarak uzaktan komut çalıştırabilmekte ve bu sayede personel ikincil bir işlem yapmadan tek tuş ile engelleme yapılabilmektedir.

Ar-Ge tarafından geliştirilmekte olan SİPER (Siber İstihbarat Paylaşım ve Engelleme Platformu) TÜBİTAK tarafından da desteklenmektedir.