F5

Bugünkü adıyla F5 Networks ilk olarak F5 Labs ismiyle 1996 yılında kurulmuştur.

Şirketin ilk ürünü olan F5 BIG-IP Controller, bir yük dengeleyici olarak Internet trafiğini bir çok sunucu üzerinde dağıtmak üzere geliştirilmiştir. BIG-IP, sunucular çalışmaz olduğunda ya da aşırı trafik altında kaldıklarında dahi web sunucularını çalışır ve ayakta tutmak üzere tasarlanmıştır.

1999'da F5 Labs, şimdiki ismi olan F5 Networks adıyla anılmaya başlanmıştır.

F5, ağ bazlı uygulamaların hızını, güvenilirliğini ve erişilebilirliğini sağlamak üzere geliştirilmiş; Uygulama Dağıtım Ağı teknolojisi sayesinde (Application Delivery Networking), bir çok yeniliğe öncülük etmiştir. 2005'de Gartner'da ADM pazarındaki lider kuruluşlardan biri olarak isimlendirilen F5, o tarihten beri de liderliğini muhafaza etmektedir.

F5 açık mimari yapısı sağlayan tek üreticidir ve F5'ı, diğer üreticilerden ayırt edici kılan yalnızca gelişmiş teknolojisi değil; F5 iRules, F5 iControl, F5 DevCentral ve F5 TMOS gibi bazı platform ve hizmetleridir.
Bugün, F5 Networks 35'den fazla lokasyonda bulunan ofisiyle yenilikçi teknolojiler geliştirmeye ve tutarlı büyümesini korumaya devam etmektedir.

F5 BIG-IP Local Traffic Manager (LTM)

F5 yük dengeleme sistemi (LTM); basit manada yük dağıtımının yanı sıra, uygulamaların performansını arttırmak için ilave özellikler de sağlamaktadır. Bu özellikler sayesinde, F5’in sağladığı teknoloji için yalnızca gelen trafiğin basit manada birden fazla olan sunuculara paylaştırılması olarak düşünmek yeterli değildir. F5 LTM'in sağladığı en önemli özelliklerin başında aşağıdaki noktalar söylenebilir:

- Sıkıştırma: Kullanıcılarla olan trafik Gzip, deflate gibi algoritmalar aracılığıyla sıkıştırılarak, kurum hat genişliği optimize edilmektedir.

- One Connect: F5-LTM sunuculara açtığı bağlantı miktarını düzenlemektedir. Sunucuya yeni bir bağlantı açmak yerine, mevcut (daha önce açılmış) bağlantıyı kullanarak sunucu tarafındaki yükü azaltmaktadır.

- IRule: TCL tabanlı programlama dili ile çok esnek şekilde kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

- SSL Sonlandırma: Https trafiği F5 cihazı üzerinde sonlandırılarak, sunuculardaki işlemci kullanımı azaltılabilmektedir.

F5 BIG IP Application Security Manager (ASM)

F5 BIG IP ASM bileşeni; yüksek performanslı donanımlar üzerinde kapsamlı web uygulama güvenlik duvarı kuralları yazılmasına imkan sağlamaktadır. Yük dengeleme sistemi üzerinde de kolayca aktif edilebilen BIG IP ASM sayesinde, kurum uygulamalarına yönelik http ve https protokolleri üzerinden gelebilecek saldırıların tespit edilmesini ve engellenmesi sağlanabilir.

F5 BIG IP Global Traffic Manager (GTM)

DNS bir kullanıcıyı, belirli bir veri merkezine yönlendirirken, BIG-IP Global Traffic Manager (GTM) ise otomatik olarak kullanıcıları en yakın ya da en iyi performans sağlayan veri merkezine yönlendirir. Kurumlar; BIG-IP GTM kullanarak, felaket kurtarma ve yönlendirmeyi sağlamak için, servis kalitesine veya iş ölçütlerine bağlı olarak, çoklu veri merkezlerinin tüm potansiyelinin farkına varabilmektedir.

Diğer F5 Ürünleri

F5 üreticisinin LTM, GTM ve ASM gibi çok bilinen ürünlerinin yanında Link Controller, Access Policy Manager ve Advanced Firewall Manager gibi pek çok farklı ürünü de bulunmaktadır.

Bu ürünler hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

listeye geri dön