Citrix

Citrix Systems; Amerika’da, eski bir IBM çalışanı tarafından 1989 yılında kurulmuş ve sunucu ve masaüstü sanallaştırması, ağ iletişimi, SaaS ve bulut üzerinden veri transferi gibi çok kapsamlı çözümler sunan bir üreticidir.

Citrix, mevcut olarak dünya çapında 230.000’i aşkın kuruluşa hizmet vermektedir.

XenSource Inc.'in de 2007 yılında bünyesine katılmasıyla, Citrix; açık kaynak alanında da hizmet vermeye başlamıştır.

İlk olarak Citrus adıyla piyasaya açılan Citrix; bu isme sahip başka bir firmanın iddiası üzerine ismini Citrix olarak değiştirmiştir. Citrix ismi Citrus ve Unix isimlerinin birleşiminden oluşturulmuştur.

Citrix Multiuser, Citrix'in piyasaya sürdüğü ilk ürünüdür.

Citrix ‘in en popüler ürünleri 3 temel başlık altında incelenebilir, bunlar;

1) NetScaler

Citrix NetScaler; uygulama sürekliliğini ve güvenliğini sağlayan bir çözümdür.  NetScaler; hem yerel, hem de küresel yük dengeleme sistemi olarak kullanılabilmektedir. Yeni nesil uygulama güvenlik duvarı çözümlerine de sahip olan NetScaler, tek bir kutu üzerinde yük dengelemenin yanı sıra uygulama güvenlik duvarı olarak da faaliyet gösterebilmektedir.

2) XenMobile

XenMobile; mobil cihaz ve mobil uygulama yönetimi için kullanılmakta olan bir çözümdür.

3) Sanallaştırma Çözümleri

Citrix’in en bilinir olan sunucu sanallaştırma sistemlerinin yanı sıra, kullanıcı ve uygulama sanallaştırma çözümleri de bulunmaktadır. Sanallaştırma çözümleri düşünüldüğünde Citrix Dünya’nın önde gelen üreticilerindendir.

Diğer Citrix çözümleriyle ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

listeye geri dön