Sektörden Haberler

Imperva WAF Çözümlerinde Yine Lider Koltuğunda - 23.07.2015

Gartner, Ağ Uygulama Güvenlik Duvarları için hazırladığı raporu yayınladı.

Imperva, Gartner Magic Quadrant for Web Application Firewalls raporuna göre yine liderlik koltuğunu bırakmadı.

Ağ Uygulama Güvenlik Duvarı (Web Application Firewall/WAF) pazarı gün geçtikçe küçük bir alan olmaktan çıkıyor ve ihtiyaç sahibi işletmeler ile ihtiyacı karşılamaya çalışan üreticilerin ürünlerini hızla biraraya getiriyor.

Barikat’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı Imperva, ağ uygulama alanındaki çözümleri ile lider konumda olduğunu ispatlıyor.

Imperva Gartner 15
Şekil1. GARTNER MQ WAF Çözümleri Değerlendirmeleri

Web Uygulama Güvenlik Duvarları (Web Application Firewall - WAF), organizasyon içi erişime veya dışarıdan erişime açık, ister iç ağlarda (lokal) isterse dış ağlarda (bulut vb.) yer alan web uygulamalarını korumak için konumlandırılmış cihaz veya yazılımlardır. WAF’lar, korsan saldırına karşı korunmak, web uygulamalarına yapılan erişimleri izlemek, denetim ve uyumluluk için erişim loglarını toplamak ve analiz çalışmalarını gerçekleştirebilmek için web sunucularının önüne yerleştirilirler. Derinlemesine inceleme yapabilmek açısından genellikle dahili (in-line) modda, ters vekil (reverse proxy) olarak  konumlandırılırlar. Şeffaf vekil (Transparent Proxy), köprü modu vb. konumlandırma yöntemleri de bulunmaktadır.

WAF’ların en önemli faydalarından biri; bilinen açıklık ve zafiyetlere karşı koruma sağlayan web uygulama yazılımlarının ötesinde, kurum için özelleştirilmiş uygulamaları da koruma altına alabilmeleridir.

WAF’lar ayrıca, zafiyet tarayıcıları, DDoS'dan korunma uygulamaları, web dolandırıcılığı tespit ve veri tabanı güvenliği gibi diğer ağ güvenliği bileşenleri ile de bütünleşebilmektedirler. Ek olarak, bazen önbellekleme gibi performans arttırıcı özellikleri ve web erişim yönetimi paketi ile kimlik doğrulama özellikleri (özellikle dağıtık ve eski yapılar için SSO (single sign-on)) de içerebilmektedirler.

Gartner’ın tahminlerine göre WAF piyasası 2013 yılında %30’luk bir artış ile 259 milyon dolardan 337 milyon dolara gelmiş ve bu artış bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda üretici tarafından gerçekleştirilmiştir. Talep piyasasının %45’ini Kuzey Amerika, %29’unu Avrupa ve Ortadoğu, %26’sını ise Asya ve Pasifik bölgeleri oluşturmuştur. Ortadoğu, artışın en yüksek, Avrupa ise artışın en düşük olduğu bölgelerdir.

Gartner MQ WAF Çözümleri Raporu için tıklayınız.

Ağ Uygulama Güvenliği Çözümlerimiz için tıklayınız.

listeye geri dön