yuk_dengeleme.jpg

Yük Dengeleme ve Uygulama Hızlandırma Teknolojileri

Yük Dengeleme sistemi denilince akla genelde arka taraftaki Web sunucularına sırayla yük paylaştıran sistemler gelmektedir. Ancak, bu tanım yük dengeleme sistemlerinin çok basit ve yetersiz bir tanımıdır.

Yük dengeleme sistemleri; arka tarafta çalışan sunucuların performans / hızlarına ve ayakta olup olmamalarına göre, çok akıllı yük paylaşımı yapabilmektedir. Ayrıca, 7. katmandaki trafiği analiz ederek ihtiyaca göre farklı şekillerde yük paylaşımı yapabilecek özelliklere sahip cihazlardır. Donanımsal olarak da güçlü olan bu cihazlar üzerinde aynı zamanda SSL trafiği de sonlandırılabilinmekte ve bu sayede uygulama sunucularında oluşacak fazladan yükün de önüne geçilebilmektedir. Kullanıcı ve uygulama sunucuları arasında çalışan bu sistemler sayesinde, kullanıcıların Web sunucularına açmaya çalıştıkları bağlantı miktarları optimize edilmekte, dolayısıyla Web sunucularına açılan bağlantı (Connection) miktarlarında azalma sağlanmakta ve bundan dolayı da Web sunucularının yükü hafiflemektedir. Bu cihazlar, tüm tarayıcıların desteklediği sıkıştırma algoritmalarıyla trafiği sıkıştırarak kullanıcıya gönderdiklerinden kurum hat genişliğinin de optimize edilmesine katkı sağlamaktadırlar.

Yük dengeleme sistemleri olarak düşünülen bu sistemler üzerlerine ilave edilebilecek yazılımsal ek bileşenlerle güvenlik cihazları olarak da kullanılabilmektedir. Yani, genel olarak ağ cihazı olarak düşünülen yük dengeleme sistemleri güvenlik bileşenleriyle birlikte ağ ve güvenlik cihazı olarak adlandırılmalıdır. Bağımsız olarak kullanılabilecek uygulama güvenlik sistemlerinin yanında, kurum ihtiyacına göre ek bir lisansla yük dengeleme sistemleri de uygulama güvenliği duvarı olarak çalışabilecek özelliklere sahip hale gelmektedir.

Yük Dengeleyici ve SSL sonlandırıcılar, uygulamanın sürekliliği için, yükün uygulamayı sunan sunuculara belirlenen politikalar çerçevesinde dağıtılmasını sağlayan çözümlerdir. Bu teknolojinin diğer bir faydası da, sunuculara ekstra kaynak tükettiren SSL sonlandırma işlemini kendi üstüne alıp verimliliği arttırmasıdır. Uygulamanın çalıştığı protokollerde de iyileştirmeler yaparak sunulan uygulamaların performansını arttırır.

Bu Hizmet Kapsamında Çalışılan İş Ortakları